Fair Weather Friends: Przyroda na pierwszym miejscu

Zadbaj o swoje zdrowie: pozbądź się przebarwień na skórze

Hiperpigmentacja to częsty problem estetyczny. Jest spowodowany nadmiernym nagromadzeniem melaniny w danym obszarze. Jak można rozjaśnić koloryt skóry? Co zrobić, aby mieć piękny i zdrowy wygląd? O tym w naszym najnowszym artykule.

Przebarwienia na skórze: jak powstają?

Hiperpigmentacja to zmiany w kolorze skóry. Występują niezależnie od koloru skóry. Są ciemniejsze od otaczającej je skóry. Najczęściej przybierają postać krostek. Zdarza się jednak, że obejmują większe powierzchnie. Zdarza się, że obejmują połowę twarzy. Powstają w wyniku stężenia melaniny. Aby je zwalczyć, konieczne jest określenie ich przyczyn. Do powstawania hiperpigmentacji przyczyniają się następujące czynniki:

  • Promieniowanie UV – słońce stymuluje produkcję wolnych rodników, które uszkadzają tkanki skóry. Uszkadza również włókna elastyny i kolagenu. W efekcie może dojść do hiperpigmentacji.
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej – powodują, że komórki stają się bardziej wrażliwe na promieniowanie. Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może powodować nieprzyjemną hiperpigmentację. Występuje ona również u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy.
  • Choroby przewlekłe – duże obawy budzi niedoczynność tarczycy, choroby wątroby, cukrzyca.
  • Reakcje alergiczne i zapalne choroby skóry – źle leczona nadwrażliwość, atopowe zapalenie skóry, trądzik często pozostawiają widoczne zmiany.
  • Wiek – hiperpigmentacja nasila się wraz z wiekiem. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w 25 roku życia – kiedy skóra zaczyna się starzeć i osłabia się bariera hydrolipidowa.
  • Fotouczulacze (np. dziurawiec lub retinol) – składniki, które pod wpływem promieniowania UV zwiększają produkcję melaniny.

Z jakich składników powinien składać się krem na przebarwienia?

Kremy z filtrami UV i witaminą C mogą być stosowane przez cały rok. Mitem jest, że kwasu askorbinowego nie należy stosować latem. Wręcz przeciwnie, jest on silnym antyoksydantem, więc należy stosować go regularnie. Zwłaszcza, że uszkodzenia skóry to stały problem. Witamina C rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry, a stosowana w połączeniu z filtrem UV pozwala zachować zdrową cerę. To właśnie brak ochrony przeciwsłonecznej zwiększa ryzyko wystąpienia zmian pigmentacyjnych.

Przeczytaj także:  Kremy do Twarzy: Weganizm w Słoiczku

Hydrokwasy to związki stosowane w leczeniu hiperpigmentacji. Substancje te zakwaszają środowisko skóry i zapobiegają powstawaniu melaniny. Do najczęściej stosowanych hydrokwasów należą:

  • Kwas glikolowy,
  • Kwas migdałowy,
  • Kwas pirogronowy,
  • Kwas laktobionowy.
Zadbaj o swoje zdrowie: pozbądź się przebarwień na skórze
Przewiń na górę