Chcesz uprawiać sport w domu? Poznaj sprzęt, który sprawdzi się w każdej sytuacji

Nie musisz inwestować w bardzo drogi i wyszukany sprzęt fitness, aby osiągnąć zauważalne i wymierne efekty swoich treningów – tzw. drążek poziomy jest niedrogi, łatwy w montażu i użytkowaniu, a do tego nie zajmuje wiele miejsca, więc sprawdzi się nawet w niewielkim mieszkaniu. Jakich efektów treningowych możesz się spodziewać? Jak trenować w domu lub na profesjonalnej siłowni i jaki sprzęt wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły.

Podciąganie na krążku: na co wpływa?

Drążek poziomy jest bardzo uniwersalnym urządzeniem, które pozwala trenować różne grupy mięśniowe. Dzięki niemu wzmocnimy głównie mięśnie ramion, pleców i klatki piersiowej, ale wiele zależy od techniki wykonania ćwiczenia, możesz wybrać np. snatch czy podciąganie. Jeśli zmienisz odległość między rękami lub sposób trzymania sztangi, wpłynie to na stopień zaangażowania mięśni i efekt końcowy ćwiczenia.

Jeśli chcesz ukształtować prawe ramię, powinieneś trenować na drążku z niższym chwytem (palce skierowane do przodu w kierunku drążka) i mniejszą odległością między dłońmi, co bardziej aktywuje bicepsy. Z drugiej strony, podciąganie z szerszym rozstawem rąk pracuje nad mięśniami górnej części pleców. To ćwiczenie jest szczególnie popularne wśród mężczyzn, którzy chcą osiągnąć sylwetkę w kształcie litery V.

Odpowiadamy na pytanie: jaki drążek wybrać?

Jeśli masz więcej miejsca w swoim domu, dobrym rozwiązaniem będzie stacjonarny drążek poziomy lub bardziej rozbudowany drążek ścienny. Zaletą tego pierwszego jest to, że nie wymaga inwazyjnego montażu, np. wiercenia dziur w ścianie. Z kolei drążki ścienne są zazwyczaj atrakcyjniejsze cenowo. W obu przypadkach na drążku poziomym można wykonywać wiele różnych ćwiczeń, co czyni go znacznie bardziej uniwersalnym i wielofunkcyjnym sprzętem.

Drążki montowane do sufitu zajmują najmniej miejsca. Ta opcja jest głównie polecana do małych przestrzeni. Niezależnie od tego, czy jest to osobista siłownia, czy profesjonalne studio fitness, każdy kąt przestrzeni jest bardzo ważny, jeśli planujesz umieścić w nim różnorodny sprzęt. Uprawianie sportu dobrze wpłynie na Twoje zdrowie i życie codzienne. Swój wybór uzależnij przede wszystkim od aktualnych potrzeb. CO najważniejsze wyboru sprzętu sportowego nie odkładaj na później, w końcu chodzi o Twoje zdrowie!

Chcesz uprawiać sport w domu? Poznaj sprzęt, który sprawdzi się w każdej sytuacji
Przewiń na górę