Fair Weather Friends: Przyroda na pierwszym miejscu

Środki ochrony roślin: oto, co musisz wiedzieć

O środkach ochrony roślin można wspominać na wiele różnych sposobów, ale oczywiste jest, że bez nich nie da się osiągnąć wysokich czy nawet średnich plonów. Wpływają one nie tylko na ilość, ale również na jakość. Aby zminimalizować potencjalne straty, a jednocześnie nie zapłacić zbyt wiele, środki ochrony roślin muszą być dobrane optymalnie i prawidłowo stosowane. Co to oznacza? O tym w naszym artykule.

Najważniejszy jest dobór preparatów

Poszczególne uprawy spotykają specyficzne problemy, dlatego pierwszą zasadą jest wybieranie preparatów przeznaczonych dla konkretnych gatunków (np. kukurydzy czy rzepaku). Dotyczy to zarówno fungicydów, insektycydów, jak i herbicydów. Na szczęście producenci i punkty dystrybucji ułatwiają rolnikowi zadanie, przypisując produkty do rodzaju uprawy i podając szczegółowe zalecenia. Świetnym rozwiązaniem jest wykonywanie zapobiegawczych zabiegów agrotechnicznych zgodnie z kalendarzem ochrony. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zabieg doraźny – w celu zlikwidowania pojawiającego się problemu – zwykle poprzedza monitoring i zależy od tego, czy został przekroczony próg zagrożenia.

Wytyczne dotyczące stosowania środków ochrony roślin

  • Stosowanie środków ochrony roślin zależy od fazy rozwoju rośliny.
  • Duże znaczenie mają warunki pogodowe. Zabiegi wykonuje się przy deszczowej i ewentualnie bezwietrznej pogodzie. Jednocześnie należy pamiętać, że substancje aktywne zawarte w ŚOR mają optymalne działanie w określonym zakresie temperatur.
  • Zawsze należy dostosować dawki zalecane przez producenta. Niższe stężenie substancji czynnej może prowadzić do zmniejszenia skuteczności, zbyt wysokie może uszkodzić roślinność lub jest po prostu niepotrzebnym marnotrawstwem środków.
  • Wskazane jest przemienne stosowanie środków ochrony roślin, na przykład wybieranie insektycydów zawierających substancje czynne z różnych grup. Zmniejsza to ryzyko wykształcenia przez szkodniki odporności na nie. Stonka ziemniaczana jest przykładem szkodnika, który szybko „przyzwyczaja się” do oprysków tym samym preparatem.
  • Zabiegi chemiczne wykonuje się w nocy, po odlocie pszczół.
Przeczytaj także:  Jak efektywnie prowadzić uprawę ogórków na sznurkach?

Czy warto kupować środki ochrony tylko od jednego producenta?

Każdy rolnik wie, ile trzeba wyprodukować, aby osiągnąć opłacalność. Dotyczy to również środków ochrony, które stanowią istotny koszt w produkcji roślinnej. Posiadanie stałego punktu sprzedaży może zagwarantować lepszą cenę, zapewnia też pewną stabilność i jest dobrym źródłem doradztwa.

Dowiedz się więcej! Przy wyborze sprzętu do prac na wysokości, wynajem podnośników koszowych może zdecydowanie podnieść efektywność i bezpieczeństwo Twojej firmy, więc nie czekaj, skontaktuj się z nami już dzisiaj i odkryj pełen asortyment naszych nowoczesnych urządzeń.

Środki ochrony roślin: oto, co musisz wiedzieć
Przewiń na górę