Fair Weather Friends: Przyroda na pierwszym miejscu

Rezerwat przyrody: czym się charakteryzuje?

Rezerwat przyrody to obszar wyznaczony przez państwo lub organizacje pozarządowe, którego celem jest ochrona fauny i flory. W Polsce mamy wiele takich miejsc, które stanowią ważne skrawki dzikiej przyrody i zdecydowanie powinny przyciągać uwagę turystów. W poniższym artykule dowiecie się, co to jest rezerwat przyrody, jakie cele stawia sobie jego utworzenie oraz jakie atrakcje czekają na turystów, którzy odwiedzą takie miejsce.

Rezerwat przyrody – definicja

Na początek należy precyzyjnie określić, czym w ogóle jest rezerwat przyrody. Jest to wyznaczony przez państwo lub inne organizacje pozarządowe obszar, którego głównym celem jest ochrona dzikiej przyrody. Rezerwaty zwykle charakteryzują się tym, że nie mogą być zbyt intensywnie wykorzystywane gospodarczo. W takim miejscu chroniona jest fauna i flora – zwierzęta, rośliny, ale również skały, woda czy gleba. Rezerwaty przyrody są zwykle bardzo ograniczonej powierzchni i często są miejscami, które są mniejsze od jednego czy dwóch hektarów. Ważne jest również to, aby w rezerwacie przyrody nie były dozwolone jakiekolwiek formy zabudowy ani drogi, a także aby nie były prowadzone żadne prace związane z gospodarką leśną.

Cele stojące przed rezerwatami przyrody

Cele, jakie stawiają przed sobą rezerwaty ochrony przyrody, są wielorakie. Przede wszystkim chodzi o ochronę dzikich form życia. W rezerwatach hodowla, sporty wodne, polowanie czy rybołówstwo są zabronione. Celem jest również ochrona unikalnych gatunków roślin i zwierząt, w tym zwłaszcza tych zagrożonych wyginięciem. W takim miejscu rzadkie rośliny mają swobodę rozwoju, a zwierzęta nie muszą obawiać się ludzkiej interwencji. Rezerwat przyrody przede wszystkim chce zadbać o to, aby dzika przyroda, zwłaszcza tam, gdzie jest już jej niewiele, mogła zachować swoją niepowtarzalność. Często w rezerwatach prowadzone są również prace badawcze, by szerzej poznać funkcjonowanie dzikiej przyrody oraz przyczyny pewnych zjawisk.

Przeczytaj także:  Jak powstaje smog kwaśny i smog fotochemiczny?

Rezerwaty przyrody w Polsce

Na terenie Polski znajduje się wiele rezerwatów przyrody. Są to zarówno obszary bardzo małe, jak i te większe, zajmujące duże połacie lasów, gór czy nadmorskie bagna. W naszym kraju do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych należą m.in. Białowieski Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy, Cieśliński Park Krajobrazowy, Wietrzniański Park Krajobrazowy czy Zaborski Park Krajobrazowy.

Czym różni się park krajobrazowy od rezerwatu przyrody?

Choć parki krajobrazowe i rezerwaty ochrony przyrody mają wiele wspólnego, to są to zupełnie inne formy ochrony dzikiej przyrody. Podobnie jak rezerwaty przyrody mają za zadanie ochronę dzikiej fauny i flory, to krajobrazowe parki mają na celu ochronę piękna krajobrazu, maksymalnego zachowania bioróżnorodności i ratowanie zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Jednak w przeciwieństwie do rezerwatów przyrody, parki krajobrazowe mają bardziej elastyczny charakter. W parkach wykorzystywana jest gospodarka leśna, mogą być prowadzone prace związane z pielęgnacją roślin, a także odpoczynkiem i turystyką.

Rezerwaty przyrody – piękno dzikiej natury

Obszar rezerwatu przyrody to doskonałe miejsce na wypoczynek dla miłośników dzikiej przyrody. To w takich miejscach można zobaczyć unikalne gatunki roślin i zwierząt, posłuchać odgłosów lasu czy po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku. Warto podkreślić, że rezerwaty przyrody to również doskonałe miejsca na wycieczki edukacyjne. Dzieci, ale również i dorośli, mogą w takim miejscu dowiedzieć się o faunie i florze, które dotychczas były mało znane. Warto więc wybrać się na wycieczkę w głąb najpiękniejszych rezerwatów naszego kraju i odpocząć od ludzkiego zgiełku.

Rezerwat przyrody to miejsce, którego celem jest ochrona dzikiej flory i fauny. W Polsce mamy wiele takich miejsc, które charakteryzują się malowniczymi krajobrazami oraz zapierającymi dech w piersiach widokami. Rezerwaty przyrody mają m in. za cel ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, dzikiej przyrody, gdzie jest jej już niewiele. Dlatego warto odwiedzać rezerwaty przyrody, oraz cieszyć się dziką przyrodą i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Rezerwat przyrody: czym się charakteryzuje?
Przewiń na górę